انجمن علمی دانشجویی کامپیوتر دانشگاه ارومیه

صفحه اصلی
تماس با ما
search search

ابر خازن سیلیکونی

 ابر خازن سیلیکونی

دانشمندان علم مواد در یک دانشگاه، ابر خازنی تولید کرده اند که از سیلیکون ساخته شده. ایده این است که خازن های سیلیکونی را در تراشه هایی در داخل تلفن جا سازی کنند تا فقط با یک بار شارژ، دستگاه برای هفته ها روشن بماند یا حتی با تعبیه سلول های خورشیدی از آن برای تأمین نیرو استفاده شود. این دستاورد که در مجله علمی Nature هم منتشر شده نخستین ابر خازن سیلیکونی است که انرژی را با جمع کردن یون ها در یک سطح متخلخل ذخیره می کند. بر خلاف باتری ها که بر اساس واکنش های شیمیایی کار می کنند، این ابر خازن سیلیکونی می تواند ظرف چند دقیقه شارژ شود ولی روند تخلیه یا دشارژ بسیار کندتری از باتری ها داشته باشد. پیشتر به خاطر نحوه واکنش با اکترولیت هایی که یون های ذخیره انرژی را ایجاد می کنند تصور می شد که سیلیکون، عنصر مناسبی برای ابر خازن ها نیست. 

وب‌کم مک‌بوک، ابزاری برای جاسوسی

وب‌کم مک‌بوک، ابزاری برای جاسوسی

تصور کنید که در حال گذران زندگی عادی خود هستید و ناگهان یک روز، تصاویری از داخل منزل خود دریافت کنید! اما چگونه این اتفاق ممکن است؟ قطعاً راهی برای هکرها وجود دارد که از طریق وب‌کم‌های iSight در مک‌بوک‌های قدیمی‌تر اپل، به جاسوسی در مورد افراد بپردازند. معمولاً به این صورت است که زمانی که دوربین روشن می‌شود، چراغ کوچکی نیز روشن می‌گردد. اما اخیراً کشف شده است که این چراغ می‌تواند غیرفعال گردد، بدین ترتیب قربانی از همه جا بی‌خبر متوجه نمی‌شود که دوربین وی روشن شده و توسط سایرین مشاهده می‌شود.

ادامه ...
امنیت
Shadow_Walker58
0 نظر

ترجمه کتاب ریاضیات گسسته و کاربردهای آن

ترجمه کتاب ریاضیات گسسته و کاربردهای آن

کتاب ریاضیات گسسته و کاربردهای آن (Discrete Mathematics and Its Applications) توسط دو عضو هیئت علمی گروه کامپیوتر دانشگاه ارومیه ، مهندس نینا قنبری و مهندس مجید نمازی ترجمه و منتشر گردید.

وب سایت انجمن کامپیوتر

وب سایت انجمن کامپیوتر

وب سایت انجمن علمی دانشجویی کامپیوتر دانشگاه ارومیه راه اندازی شد.

ادامه ...
انجمن
انجمن کامپیوتر
0 نظر
صفحه اول
5
6
7
8
9
صفحه آخر